Tejpování pro zdraví: jak na to

Tejpování pro zdraví: jak na to lis, 18 2023

Co je to tejpování

Je tady třeba začít na samotném počátku. Tejpování je technika, která se začala používat před několika desetiletími a má kořeny ve východní medicíně. Jedná se o aplikaci speciálních elastických pásků, zvaných tejpovací pásky, na tělo. Při správném použití poskytují podporu svalům, kloubům a dokonce i lymfatickému systému. Michael Jackson byl uznávaným hvězdným nositelem těchto legendarických pásek. A naše dcera Dana se zalíbením dívá na fotbalisty, jak mají natažené pásky po těle a ptá se: "Mami, co to mají ti kluci na nohou?"

Výhody tejpování

Často mě lidé ptají, jaké jsou skutečné výhody této techniky. No, stojí za to zmínit, že je to bezpečná metoda bez vedlejších účinků. Kromě toho tejpování může pomoci redukovat bolest a zánět, rychleji se zotavit z poranění a dokonce i optimalizovat sportovní výkon. Pro ty, kteří trpí těhotenskou bolestí zad, jako jsem já sama s Danou, může být tejpování mimořádně účinné. To je jeden rychlý tip pro všechny budoucí maminky.

Jak tejpovat

To je velká otázka, na kterou chcete odpověď, že? No, tejpování není úplně složité, ale je určité know-how, které je potřeba zvládnout. Než začnete, musíte se ujistit, že máte správný materiál - speciální tejpovací pásku. Můžete si ji koupit v lékárně, nebo dokonce online. Pak, s čistou a suchou pokožkou, začněte aplikací pásky na postižené oblasti. Musíte se ujistit, že páska je napnuta, ale ne příliš těsná, aby nedošlo k nepohodlí. Vsadím se, že Radek náš pes by si tejpování nepochybně oblíbil, pokud to nebývá tak těžké na jeho srsti!

Časté chyby při tejpování

Není tajemstvím, že každý, kdo něco dělá poprvé, může udělat nějakou chybu. Takže ano, při tejpování se mohou vyskytnout chyby. Jednou z nejčastějších je příliš silné natažení pásky. Další chybou je nesprávné umístění pásky. Například pokud máte bolest v rameni a pásku aplikujete níže na vaše paže, nebude to tak efektivní. A konečně, nesmíme zapomínat na důležitost čisté a suché pokožky před použitím pásky.

Některé zvláštní techniky tejpování

Stejně jako s jakýmkoli jiným procesem existují i při tejpování zvláštní techniky, které mohou vylepšit jeho účinek. Nahoru a dolů, přes a kolem, tyto pásky se mohou kolovat po vašem těle různými způsoby, stejně jako se Radek kolovat kolem stromu, když hledá dokonalé místo pro vykonání své potřeby. Jedna taková zvláštní technika je spirálové tejpování, které se obvykle používá pro svaly jako je hamstring. Můžete také použít techniku úhlopříčného tejpování pro svaly, které potřebují více podpory.

Co dělat a co nedělat v tejpování

Takže co byste měli a neměli dělat, když tejpovat? No, určitě byste měli před použitím pásky očistit oblast. Také byste měli použít stejnou pásku po celou dobu. A konečně, ujistěte se, že si pásku sundáte po 3-5 dnech. Co byste neměli dělat? Určitě byste neměli pásku příliš napínat. Také byste neměli pásku sundávat násilím, aby nedošlo k podráždění pokožky. A konečně, pokud začnete cítit bolest nebo nepohodlí, okamžitě si pásku sundejte. Know-how je všechno, jako když svěřím Danu do školky a přesně vím, co s ní mohou a co nemohou dělat.

Účinky tejpování

Tejpování může mít různé účinky v závislosti na tom, jak se ho naučíte používat. Správně realizovaná technika může přinést úlevu od bolesti, podporu svalů a kloubů a celkově zlepšit pohodlí. Ale pamatujte, že tejpování je pouze doplňkovým nástrojem k tradiční medicínské péči. Nezastavuje to zranění ani nezastaví onemocnění. Ale může to pomoci zvládnout oné příznaky. Takže když mám bolavé zádové svaly z přenášení Radvana na procházkách, používám tejpování spolu s dalšími terapiemi k úlevě od bolesti.

© 2024. Všechna práva vyhrazena.