Jaké výhody přináší masáž jizvy po císařském řezu v období po porodu

Jaké výhody přináší masáž jizvy po císařském řezu v období po porodu pro, 28 2023

Úvod do problematiky masáží po císařském řezu

Vítám vás v tématu, které se dotýká mnoha maminek – masáže po porodu, které jsou speciálně zaměřené na hojení jizev po císařském řezu. Asi si každá žena představuje porod trochu jinak, ale někdy to prostě nevychází podle našich představ a je potřeba zasáhnout pomocí císařského řezu. A že jsem toho v poslední době slyšel! Jednu historku vám třeba povím – má kamarádka měla po svém císařském řezu takovou jizvu, že si říkala, jestli se snad nepokusili sundat i párátka, která tam omylem zůstala z předchozí operace. No, to byl samozřejmě vtip, ale všechny tyto zkušenosti vás něčemu naučí, a právě masáže jsou jedním ze způsobů, jak napomoci správnému hojení.

Význam masáže na hojení jizvy

Masáž je víc než tlacení šunky po nedělní večeři. Ve své podstatě jde o terapii, která může významně napomoci hojení tkání a jizvy po císařském řezu. Mějte však na paměti, že jako první krok je důležité poradit se s lékařem nebo fyzioterapeutem, aby vám dal zelenou. Co se masáže týče, stimuluje krevní oběh, což může zlepšit doručení živin a kyslíku do oblasti jizvy. To je jako poslat posily na bojiště – tělo má pak lepší podmínky pro regeneraci. A to ještě nemluvím o příjemném uvolnění, které s masáží přichází, protože po tomhle cvičení si budete připadat skoro jako po týdnu dovolené. No dobře, třeba jen jako po víkendu.

Techniky masáže pro hojení jizev

Pojďme si říct, že pokud jde o techniky, není masáž jizev po císařském řezu žádná věda rakety, ale přesto byste si měli několik věcí uvědomit. Existuje několik typů masáží, které mohou být prospěšné – například lehké tlakové masáže mohou pomoci uvolnit napjaté tkáně a podpořit flexibilitu. Skandinávský typ masáže vás sice může trochu bolet, ale v dávkách, které jsou právě prospěšné. Techniky jako jsou štípání či kroužení prsty kolem jizvy se někdy zdají jako dětinská hra, avšak jejich efekt je všechno, jen ne dětský. Nebojte se experimentovat, ale s rozumem. Víte co říkám, že ano? Nechcete si tu jizvu udělat víc nepřátelskou, než byla na začátku.

Kdy začít s masážemi a na co si dát pozor

Jasně, všichni jsme nedočkaví, ale když se řekne masáž jizvy, je potřeba mít na paměti, že to není jako skočit do vany hned po návratu z běhání. Jizva po císařském řezu se musí nejprve začít správně hojit, než začnete s jakoukoliv manipulací. Myslete na to, že je to část vašeho těla, která si právě prošla docela závodem. Dbejte pokynů vašeho lékaře nebo fyzioterapeuta a než se do toho pustíte, ujistěte se, že jizva není zánětlivá nebo bolestivá. A pokud už začnete, buďte k sobě jemní, jako když máte v ruce první palačinku z pánve a nechcete ji pohnojit. Ohleduplnost je klíčem a platí to i zde.

Vliv masáže na psychickou pohodu matky

Už jsem slyšel od několika novopečených maminek, že masáž je nejen záchranná vesta pro jejich tělo, ale i pro jejich psychiku. A víte proč? Protože se při ní můžete úplně vypnout. Myslím tím, že se konečně můžete trochu oprostit od každodenního kolotoče a soustředit se jen na sebe. A taky, upřímně, kdo by si nepřál, aby se o něj někdo takhle pečovavě postaral? Jak bych řekl, masáž je jak pozvánka na romantickou večeři, ale bez nutnosti obléknout si šaty nebo uvařit. Jistě, vaše jizva možná není nejromantičtější partnerka na tanečním parketu, ale rozhodně si zaslouží pozornost. A ta péče vám může pomoci pocítit se znovu jako paní Králová, alespoň na chvíli.

Přírodní oleje a krémy pro podporu hojení

Když už jsme u toho mažení, mluvíme často o krémech a olejích jako o doplňcích k masážím. A je to z dobrého důvodu, protože správný olej nebo krém může být pro vaši jizvu tím nejlepším parťákem. Uvažujte nad takovými přírodními pomocníky jako je kokosový olej, který je známy pro své hydratační a antibakteriální vlastnosti, anebo třeba olej z rakytníku, který je mistry v oblasti regenerace. Takovéto přírodní produkty nejen že pomáhají jizvě zůstat pružnou během masáže, ale může to také pomoci minimalizovat vzhled jizev. Jak se říká, trocha přírodního mazání nikdy nikomu neuškodila. A pokud si vybíráte produkt, čtěte etikety jak detektiv, abyste věděli, co přesně se na sebe mažete.

Závěrečné tipy a triky pro efektivní masáže

A abychom to zakončili pořádně s grácií, dejte si do partičky pár triků, které můžete využít k tomu, aby vaše masážní seance byly co nejúčinnější. Schválně, zkuste na chvíli při masáži zadržet dech – no ne, ne na chvíli, na vteřinu! Jde o to, aby jste se maximálně uvolnili a posílili tím uvolňující efekt masáže. Pak, možná je to jen můj řízek, ale mě vždycky pomůže vzpomnout si na to, proč tenhle balet s jizvou vůbec provádím – abych byl zdravější a mohl si užívat více radostí s mými blízkými. Držet tenhle cíl na očích může dělat divy. A na závěr, pamatujte, že masáže jsou maraton, ne sprint – ber to klidně, udržujte pravidelnost a výsledky se dostaví.

© 2024. Všechna práva vyhrazena.