Co byste měli vědět před svou první rehabilitační masáží

Co byste měli vědět před svou první rehabilitační masáží lis, 18 2023

Rozumění rehabilitační masáži

Fandíte nějakému sportovnímu týmu? Když váš oblíbený hráč nabere zranění, je velmi pravděpodobné, že stráví spoustu času s fyzioterapeutem. Rehabilitační masáž je jednou z technik, které sportovci využívají pro zlepšení svého zdraví a kondice. Ale víte, co to vlastně je?

Rehabilitační masáž, jak název napovídá, je masážní technika zaměřená na rekonvalescenci a léčení těla. Obvykle se využívá po traumatech, operacích, při chronických bolestech nebo jako součást rehabilitačního programu. A pokud jste jako já, steska se vám to za dobou, kdy jste mohli bez problémů šlapat na kole, běhat nebo si zahrát fotbal bez následného dne plného bolesti a utrpení.

Takže pokud zvažujete rehabilitační masáž a netušíte, do čeho jdete, nebojte se. Jsem tu, abych se s vámi podělil o vše, co byste měli před svou první rehabilitační masáží vědět. A nejen to, sdílím s vámi také pár historek z vlastní zkušenosti.

Proč byste mohli potřebovat rehabilitační masáž

Jak jsem již zmínil, rehabilitační masáž se často využívá u sportovců. Málokdo ale ví, že tuto techniku mohou využít všichni, kteří chtějí zlepšit své pohybové schopnosti, snížit bolest nebo se lépe cítit. Mnohokrát jsem se setkal se situací, kdy lidé myslí, že rehabilitační masáž je jen pro sportovce či lidi po operacích. Ale já bych tuto představu rád vyvrátil.

Jednou mi řekli příběh o důchodci, který po dlouhé dovolené vypustil z hlavy pravidelnou fyzickou aktivitu a jeho pohyblivost se výrazně zhoršila. Po několika týdnech trpěl chronickými bolestmi zad a potřeboval nějakou formu úlevy. A tak, podobně jako já, také začal zvažovat rehabilitační masáž.

Rehabilitační masáže mají mnoho využití. Mohou pomoci při bolestech svalů, snižovat napětí a stres, zlepšovat pohybové schopnosti a pomáhat tělu rychleji se regenerovat. A pokud máte rádi sport jako já, ale už vám tělo tak úplně nespolupracuje, pak je tato technika přesně to, co potřebujete.

Co můžete očekávat od rehabilitační masáže

Moje první zkušenost s rehabilitační masáží byla lehce... no, řekněme, že to byla zkušenost. Na začátku se mě terapeut zeptal na mé potíže a cíle, což je nedílnou součástí každé první návštěvy. Pak začala samotná masáž.

Mohl bych vám říct, že to byla chvíli relaxace a klidu, ale to by byla lež. Pravdou je, že rehabilitační masáž může být docela intenzivní záležitost. Některé techniky mohou být nepohodlné a možná i bolestivé. Ale poté, co se vše uklidní, pocit uvolnění a zlepšení je neuvěřitelný.

Pokud tedy chodíte na masáže kvůli relaxaci a klidu, může vás rehabilitační masáž trochu překvapit. Já byl na začátku také překvapený. Ale po několika sezeních si tělo zvykne a začne se těšit na tu úlevu a zlepšení, které přijde.

Co se děje během rehabilitační masáže

Samotná struktura rehabilitační masáže se může lišit podle vašich potřeb a cílů. Na začátku sezení může terapeut provést krátkou diagnózu a zhodnotit váš stav. Poté následuje samotná masáž, která se většinou zaměřuje na určitou oblast těla.

Pokud jste na rehabilitační masáži poprvé, můžete očekávat, že sezení bude začínat poměrně jemně. Terapeut se snaží nejdříve uvolnit a připravit svaly na další intenzivnější techniky. Nevím, jak vy, ale já jsem byl tímto přístupem mile překvapený.

Samotné masážní techniky pak mohou zahrnovat hluboké tlaky, protažení, uvolňování svalových bodů a další. A ačkoliv to může znít trochu děsivě, věřte mi, že to stojí za to. Po masáži se budete cítit uvolněně a vaše tělo bude lépe fungovat. Alespoň tak to bylo u mě.

Kdy navštívit rehabilitační masáž

Asi se ptáte, kdy je ten správný čas na rehabilitační masáž. No, jak jsem se dozvěděl, neexistuje jednoznačná odpověď. Toto je individuální a záleží na mnoha faktorech, jako je váš zdravotní stav, aktuální potíže nebo plány.

V mém případě byla rehabilitační masáž zařazena do mého cvičebního plánu jako pravidelná součást režimu. A věřte mi, po několika týdnech jsem začal poznávat rozdíl. Bolesti začaly mizet a já jsem se výrazně lépe cítil.

V průběhu času jsem se naučil, jak poslouchat své tělo a uvědomil jsem si, že rehabilitační masáže jsou pro mě nejlepší po náročných tréninkových sezeních, kdy byla moje svalová regenerace pomalá. Ale jak jsem již řekl, je to individuální a každý má jiné potřeby a preference.

Výhody rehabilitační masáže

Možná přemýšlíte, zda jsou výhody rehabilitační masáže opravdu tak skvělé, jak na to narážím. Chápu vaše pochybnosti, ale mohu vám říci, že ano, jsou. Po několika sezeních jsem si všiml několika pozitivních změn.

Zlepšení pohybových schopností, snížení bolesti, zlepšení regenerace, uvolnění svalů a snížení stresu. To jsou jen některé z výhod. Každé sezení mi přinášelo něco nového a já jsem začal chápat, proč sportovci tuto techniku tolik využívají.

A kdo by řekl, že tato technika přináší také psychologické výhody. Díky rehabilitačním masážím jsem se začal cítit lépe nejen fyzicky, ale také duševně. A to je něco, co jsem opravdu nepředpokládal.

Moje rady pro první rehabilitační masáž

Určitě víte, že jít na masáž poprvé může být trochu stresující. Proto bych vám rád dal několik tipů, které mi pomohly při mé první návštěvě.

Za prvé, nedělejte si starosti. Jeho prací je vám pomoci a ulevit od bolesti. Můj první masér byl příjemný a trpělivý. Vysvětlil mi vše, co budeme dělat, a ujistil mě, že vše bude v pořádku.

Za druhé, buďte upřímní. Řekněte terapeutovi o svých potížích a cílech. Pokud vás něco bolí nebo cítíte nepohodlí, dejte mu to vědět. Je důležité, aby věděl, jak se cítíte, aby mohl sezení přizpůsobit vašim potřebám a dosáhnout nejlepších výsledků.

A za třetí, relaxujte. Zpočátku mě bylo trochu stydět, ale s časem jsem se naučil, jak se uvolnit a vychutnat si každé sezení. Rehabilitační masáž je přece jen o úlevě a zlepšení, tak proč si to nepochutnat, že?

Závěrečné myšlenky

Tak, a to je vše, co jsem chtěl sdílet o rehabilitační masáži. Doufám, že to bylo pro vás užitečné a že jste se něco nového dozvěděli. A možná jste se dokonce dostali do bodu, kdy zvažujete vyzkoušet rehabilitační masáž.

Já jsem na začátku také měl své obavy. Ale nyní, po několika sezeních, bych rehabilitační masáž doporučil každému. Je skvělou technikou pro sportovce, lidi s chronickými bolestmi nebo pro ty, kdo chtějí zlepšit své pohybové schopnosti a celkové zdraví.

Mimochodem, je jedna věc, kterou jsem vám nenapsal - rehabilitační masáže také miluje moje kočka Mína. Kdykoli přijdou maséři domů, Mína lákavě sleduje jejich práci a hned poté, co odejdou, zabere si místo na masážním stole a začne se mazlit. Takže ať už jste člověk nebo kočka, rehabilitační masáž je skvělý způsob, jak se postarat o své tělo!

© 2024. Všechna práva vyhrazena.