10 překvapujících zdravotních výhod masáže: Od uvolnění po lepší imunitu

10 překvapujících zdravotních výhod masáže: Od uvolnění po lepší imunitu led, 4 2024

Vliv masáže na uvolnění svalového napětí

Jste někdy měli pocit, jako by tělo bylo knihou, ale všechny kapitoly jsou napsány ve svalovém napětí? Tohle je něco, co znám velmi dobře a masáže jsou jako redaktor, který tuhle knihu dokáže pěkně upravit. Napětí se zbavuji pravidelně a všiml jsem si, že s každou masáží mám víc energie, lepší mobilitu a dokonce i spánek je o něco sladší. A to není vše – ten pocit, když se pod rukama terapeuta uvolňují moje zatuhlá záda, je jako malá dovolená. Veronika mi často říká, že po masáži vypadám, jako kdybych právě přišel z týdenního wellness pobytu!

Zlepšení krevního oběhu

Kdyby krevní oběh byl dopravní systém, masáže by byly ten typ údržby, který udržuje všechny silnice bez děr a dopravní zácpy. Připadá mi to jako když se konečně rozjedou ty dlouho očekávané opravy na dálnici. No a co se týče mého těla, tak po dobré masáži mám pocit, že krev zrychluje a proudí tak, jak by měla. Dokonce jsem si všiml, že se mi rychleji hojí odřeniny, což je s přihlédnutím na našeho pejska Arika, který občas nevědomky udělá malý zmatek, docela užitečná věc. A pokud máte rádi vědecká fakta, studie dokazují, že masáže skutečně zlepšují oběhový systém. Fascinující, že?

Redukce stresu a úzkosti

Stres v dnešním světě? No, kdo by ho neměl. Je to jako nechtěný soužitý, který se nám někdy vloudí do života. Ale řeknu vám, zdravotní masáž je jako bezpečnostní agent, který stres vyhodí za dveře jak špatného tanečníka z diskotéky. Sám jsem si všiml, jak se mi po masáži vyjasní mysl, a když jsem se trochu zaměřil na studie, ukázalo se, že masáže mohou snižovat hladinu kortizolu (toho stresového hormonu) a to je přece báječné! A ještě něco – snižování úrovně stresu není jen o pocitech, pokračuje to až do zlepšení celkové kvality života.

Podpora imunitního systému

Kdyby byl náš imunitní systém vojsko, tak masáže by byly tou motivující řečí generála před velkou bitvou. Vím, zní to trochu dramaticky, ale v reálu, pořádná masáž opravdu může zvednout imunitní systém. Představte si to jako velký plán wellness pro vaše bílé krvinky. Moje manželka Veronika vždycky připomíná, že od té doby, co chodíme na pravidelné masáže, máme jako rodina méně nachlazení a viróz. Já vím, někdo by mohl říct, že je to jen shoda okolností, ale já si myslím, že se jedná o maličký zázrak.

Úleva od bolesti hlavy

Migrény a bolesti hlavy – to jsou ti zlí intrusi, kteří rádi vyruší kdykoli mají chuť. Já již několikrát zjistil, že masáž může být ta klidná melodie, která tyhle nezvané hosty vyžene. Je to jako když dokážete vyladit ideální rovnováhu mezi tělem a myslí, a hlava prostě odpustí. Veronika to často popisuje jako "píchlý balonek náhlého tlaku v hlavě" po dobré relaci masáže. Stojí za zmínku, že existují specifické způsoby masáže, které se zaměřují přímo na bolesti hlavy – a doufám, že nikdy nebudete muset tyto metody testovat v akci, ale když už, mají můj osobní palec nahoru.

Zlepšení spánku

Spánek je můj osobní oblíbenec. Je to jako ten nejlepší seriál, na který se díváte a přitom spíte. Ale vraťme se k masážím – ty mají schopnost posunout spánkovou kvalitu na úplně novou úroveň. Přiznám se, že včera večer po masáži jsem spal tak pevně, že ani ranní probuzení naší milované Dorotky nebylo schopné mě otrávit. To je ten typ nočního odpočinku, který by měl být zapsán v Guinnessově knize rekordů – a nejlepší na tom je, že ten pocit regenerace a odpočinku trvá i do dalších dnů.

Flexibilita a rozsah pohybu

Hlásal jsem to snad už tisíckrát, ale ještě jednou to opakuji – flexibilita je klíč. Je to jako s olejem v motoru; když ho necháme zatuhnout, začnou se dít neplechy. A rozhodně nechci být ten typek, co se zlomí, když se pokusí zavázat si tkaničky od bot. Pravidelné masáže mě dokážou udržet v takové formě, že když s Dorotkou hrajeme na zahradě, nejsem ten, co dýchá jak parní lokomotiva po pěti minutách lezení po čtyřech. Je to senzační ve světě, kde sedavý životní styl vyhrává – a já nehodlám podlehnout!

Rehabilitace a zotavení po zranění

Mé setkání se sportovním zraněním by mohlo vyplnit celý román. Akorát že ve skutečnosti nebylo román, ale běžná večerní běžecká session, po které jsem se cítil jako poražený boxer. Masáž v těchto chvílích byla jako zázračný dotek, který vaše tělo potřebuje, aby se vás zbavil toho pocitu porážky. Svaly se uvolnily, nabobtnalé kotníky dostaly naději a já zažil tu radost, když se můžu vrátit zpátky do hry – bez toho, abych se bál o další zranění. Je to proces, ale při správné péči a trpělivosti vám masáže ukážou, že rehabilitace nemusí být synonymem pro utrpení.

Sociální a emocionální výhody

Ač se to nezdá, masáž je i skvělý společenský aktivity. Je to jako sociální shromáždění, kde jste sice sami s masérem, ale efekt to má neuvěřitelný. Když mám po masáži ten pocit propojení a vyrovnanosti, jako bych měl vnitřní pokoj. A smíření mezi tělem a myslí přináší také lépe sdílení s ostatními, protože když jsem v pohodě já, jsou v pohodě všichni kolem. Je to jeden z těch důvodů, proč moje sociální interakce po masážní terapii jsou většinou plodnější a s větší lehkostí. A nezapomeňme na to, že občas si s masérem i zasmějete, což je další plus na cestě k tomu cítit se skvěle.

© 2024. Všechna práva vyhrazena.